Як допомогти дитині з особливими освітніми проблемами

Поради вчителям

Учитель повинен оволодіти необхідними знаннями та навичками:

• Ознайомитися з діагнозом, мати уяву про основні види порушень психофізичного розвитку дитини.

• Вивчити стан уваги, стомлюваності, темп роботи кожної дитини.

• Враховувати стан слуху, зору, особливості моторики та загального фізичного розвитку учня. Бути добре ознайомленим з приладами, які використовують його учні з порушенням зору і слуху. Навчитися визначати, оцінювати і створювати навчальне середовище для дітей з різними потребами. Зрозуміти важливість цілеспрямованого залучення до роботи з дітьми членів родини, встановлення з ними партнерських стосунків.

• Навчитися спостерігати за дітьми та оцінювати їх розвиток під час занять.

• Закінчувати заняття, коли діти втомилися чи неуважні.

• Навчитися адаптувати навчальні плани, методики, матеріали та середовище до специфічних потреб дітей.

• Створювати оптимальні умови для спілкування, сприяти налагодженню дружніх стосунків між дітьми і формуванню колективу.

• Формувати у дітей досвід стосунків у соціумі, навичок адаптації до соціального середовища.

• Підготувати дітей класу до того, що поряд з ними навчатимуться учні з особливими освітніми потребами.

• Створити в класі демократичне середовище, налагоджувати між учнями дружні стосунки, щоб діти з особливими потребами відчували себе членами колективу.

• Привчати здорових дітей допомагати (за потреби) опікуватися однолітками з особливими потребами.

• Не припускати зневажливого ставлення до дітей з обмеженими можливостями.